SZCZYRZYC

Szczyrzyc

Szczyrzyc, to zawsze dobry pomysł na wypad jednodniowy, ale też weekendowy. Mała miejscowość w Beskidzie Wyspowym. Przyczyny, dla których Szczyrzyc polecamy całym sercem są trzy, a nawet cztery. Po pierwsze Opactwo Ojców Cysterów i przyklasztorny browar. Browar ma zacną historię, powstał w 1623 roku i od tego czasu, pokonując różne zakręty w dziejach, warzy piwo do dziś. Z kolei tuż obok znajduje się Restauracja Regionalna Marysia z Minibrowarem. Piwosze w Szczyrzycu będą dopieszczeni.

Po drugie, dobrym pomysłem na wypad do Szczyrzyca jest Wioska Indiańska z Eko Farmą prowadzone przez Lidię i Macieja Włodarczyków. Przespać się tam można w prawdziwym tipi. Te indiańskie namioty rozbite są w starym jabłoniowym sadzie, liczącym sobie pół wieku, ekologicznym, położonym pośrodku tamtejszego rezerwatu przyrody. Robią tam świetny cydr Frys, wytrawny, naturalnie gazowany i niefiltrowany. Robią też inne owocowe cuda z drzew rosnących w sadzie.

Trzecią i czwartą zarazem przyczyną, dla której Szczyrzyc polecamy to gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia i Restobar Ogień. Oba koncepty rozwija rodzina Lorków – Jadwiga, Marcin i ich syn Kuba. Kuchnia Jadwigi jest znana i ceniona, zauważył ją też przewodnik Gault&Millau więc żółte plakiety na drzwiach witają gości przyjeżdżających do Koziarni.

Z kolei Ogień to ich najmłodsze dziecko, koncept od którego tak naprawdę rozpoczęła się w Polsce moda na pierwotne gotowanie. Pierwotne czyli tylko na żywym ogniu. Bartosz był jednym z tych którzy w startowym zespole rozpalali Ogień. Po czterech latach ta oryginalna restauracja działająca w systemie pop-up (czyli w niektóre weekendy) ma się znakomicie, w jej ławach zasiadają smakosze z całego kraju i gotują znani szefowie kuchni. Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Małopolsce? 
Odwiedź też www.visitmalopolska.pl 

Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.