STARY KLEPARZ

Rynek Kleparski 20, Kraków

Stary Kleparz w Krakowie. Miejsce historyczne i kultowe. Kleparz powstał w 1366 i od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś. Na targu handlują całe pokolenia rolników, hodowców i wytwórców z całej Małopolski. Kto nie miał szczęścia na samym placu się zmieścić, wybiera najbliższą okolicę. W kamienicach otaczających Stary Kleparz powstało już mnóstwo najrozmaitszych konceptów, jest cukiernia, tureckie przysmaki, sklepik z prawdziwymi holenderskimi serami, trzy bistra serwujące kuchnie azjatyckie oraz lubiana przez krakusów kawiarnia z kawą speciality. Ponadto, od kilku lat w tę historyczną tkankę Kleparza wgryza się coraz bardziej młodość, przynosząc swoje pomysły. To właśnie tutaj, organizowane są takie imprezy kulinarne, takie jak Art&Food Bazar czy Najedzeni Fest. Kleparz zamienia się wtedy w jedną wielką restaurację na świeżym powietrzu. Kulinarni aktywiści, ale także znani szefowie kuchni serwują jedzenie wprost ze stoisk, a wino leje się strumieniami. Tak dzieje się w niektóre weekendy, jeśli chcemy trzymać rękę na pulsie wydarzeń to warto śledzić na FB profile Art&Food Bazar a także Najedzeni Fest. Tuż obok Starego Kleparza odbywa się również cykliczny Targ na placu Handelka tuż przy tej znanej śniadaniowni i piekarni.

W tygodniu na Starym Kleparzu funkcjonuje mnóstwo kiosków i budek, w których dostać można świetne jedzenie. Właściciele niektórych z nich cyklicznie gotują w pobliżu swoich stoisk, można więc skosztować różnych specjałów.

Poza tym na Starym Kleparzu w świeże warzywa, owoce, mięso czy sery zaopatrują się szefowie kuchni oraz krakusy starej daty. Poznać ich można od razu, bo zakupy robią z koszykami w dłoniach i nierzadko w kapeluszu na głowie. Po wizycie na Kleparzu, tuż za rogiem w zabytkowej, narożnej kamienicy z wieżyczką zwieńczoną globusem, znajduje się jedna z kilku kultowych małych księgarń - Księgarnia pod Globusem.  Potem już tylko 5 minut spacerkiem i jesteśmy na kawie na Rynku Głównym. 
Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Małopolsce? 
Odwiedź też www.visitmalopolska.pl

Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.