Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto Rezerwat Przyrody Nieożywionej, Krynicka, Ciężkowice

Jest to rezerwat przyrody położony na brzegu rzeki Biała – idealne miejsce na rodziną wycieczkę. To świetne miejsce na spacer, a ilość legend związanych z tym miejscem dodatkowo uatrakcyjnia wędrówkę, przyciąga i skupia uwagę dzieci.
Oficjalnie rezerwat przyrody powstał w 1974 roku w celu ochrony skał zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Obecny ich wygląd to głównie dzieło natury, ale niestety również efekt działalności człowieka.
Nieoficjalnie jednak wiadomo, że Skamieniałe Miasto było kiedyś tętniącym życiem grodem, nad którym pieczę roztaczał rycerz Cieszko, który uwielbiał swoje włości i ciągle je powiększał. Chciał do nich przyłączyć również piękną wieś Kąśna, która należała do Rożena z Rożnowa. Jak można się domyślić Rożen nie był tym zbyt zachwycony. Jednak pewnego dnia do Cieszka przybyła piękna panna i poprosiła o ochronę mówiąc, że uciekła od Rożena, a Cieszko w imię prawa gościnności, bez wahania udzielił jej schronienia. Gdy po pannę przybył Rożen, Cieszko powiedział, że nie wyda dziewczyny. Zmienił jednak zdanie, gdy Rożen zaproponował mu za pannę wieś Kąśna. Cieszko skusił się, oddał pannę i w ten sposób złamał prawo gościnności, a za karę w jednej chwili całe miasto skamieniało i zostało takie po dziś dzień.

Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.