Jaskinia Wierzchowska w Dolinie Kluczwody

Spacerowa, Wierzchowie

Wiesz, że dolina Kluczowody nazywana jest też Doliną Wierzchówki ? Jest to dolina pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami i Wielką Wsią na Wyżynie Olkuskiej. Jest jedną z 8 dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Lubisz podziwiać różnego rodzaju gatunki roślin i kwiatów? Idealnie! Znajdziesz tu wiele ciekawych i rzadko występujących gatunków flory, ponieważ położone jest tutaj kilkuarowe, reliktowe stanowisko ciepłolubnej buczyny skalnej. W górnej części Kluczowody, koło wsi Wierzchowie, znajdziesz największe na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej jaskinie: Jaskinie Wierzchowską Górną i Mamutową. Mamutowa jest nie lada gratką dla wspinaczy. Wierzchowska natomiast to zimowa sypialnia nietoperzy, prawdziwy podziemny labirynt korytarzy i sal, doskonały na zwiedzanie także w czasie niepogody. W jej wnętrzu jest trasa turystyczna długa na około 700 m. Wzbogacona makietami mieszkańców jaskini z epoki lodowcowej. Jest to najdłuższa jaskinia udostępniona dla ruchu turystycznego na Jurze. Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Małopolsce? Odwiedź też www.visitmalopolska.pl

Poleca: Anna Dąbek
Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.