Grodzisko k/Ojcowa

Ojców

Jeśli kochasz mistyczne miejsca, koniecznie musisz odwiedzić Grodzisko koło Ojcowa. Odkryjesz tutaj kompleks zabudowań sakralnych (z Pustelnią bł. Salomei) wznoszący się wysoko nad Doliną Prądnika. W XIII wieku, na wapiennym zboczu nad Doliną Prądnika, Bolesław Wstydliwy postawił obronny gródek - tak powstało Grodzisko. W późniejszym okresie zamieszkała tutaj siostra Bolesława – Salomea, która sprowadziła ze sobą zakon św. Klary do którego wstąpiła po śmierci męża. Tereny te były miejscem częstych potyczek zbrojnych, dlatego w XIV w. klaryski poprosiły Władysława Łokietka o przeniesienie w inne miejsce. Klasztor przeniósł się do podarowanego mu przez Władysława Łokietka kościoła św. Andrzeja w Krakowie – pięknej budowli w stylu romańskim przy ulicy Grodzkiej. Wiesz, że w Grodzisku odnajdziesz nawet rzymskie klimaty - stoi tu ufundowany w XVII w. granitowy obelisk dźwigany przez słonia, wzorowany na podobnym stojącym w Rzymie przy kościele Santa Maria de Minerwa. Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Małopolsce? Odwiedź też www.visitmalopolska.pl
 

Poleca: Anna Dąbek
Miejsca polecane przez bohaterów
Jasiek

Kocham przyrodę i codziennie mam z nią do czynienia.  Pokazuję ludziom jak o nią dbać i co oferuje nam w zamian.

Ania

Jestem przewodniczką i na co dzień odkrywam przed innymi piękno wyjątkowych miejsc. Miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

Rodzina Mazurków

Uwielbiamy rodzinne podróże i wypady za miasto. Wspólnie odkrywamy to, co przyjazne rodzinie. Znajdujemy miejsca w których można czuć się jak u siebie, a dzieci są w swoim żywiole.

Bartosz i Maja

Smakujemy Małopolskę. I wciąż jesteśmy jej głodni. Podróżujemy po niej by poznawać i odkrywać jej kulinarne tajemnice.

Anna

U mnie wiele kręci się wokół roweru. Więc kiedy tylko znajduję czas z przyjemnością odkrywam Małopolskę i na okrągło szukam dla siebie nowych tras.